Büyük Türk Hekimi ve Düşünürü Erman Toroğlu

(13 Ekim 2010 tarihli Posta Gazetesinde yer alan haber üzerine yazdığım yazı, Kemer Gözcü Gazetesinde de yayınlanmıştı.)
İlgili haber için tıklayınız...)“Sakatlığının sebebi fazla seks mi?”

“Ünlü yorumcu Erman Toroğlu, Arda Turan'ın sakatlığıyla ilgili şok bir iddiada bulundu”

Yukarıdaki cümleler Posta gazetesinin dünkü başlığı. Başlığın hemen yanında da Arda’nın kız arkadaşı Sinem’i öperken çekilmiş bir resmi var. Neyse ki resimde alnından öpüyor. Başlık dikkate alındığında daha kötüsü de olabilirdi malum.

Buraya kadar diyebiliriz ki ilgi çekmek için gazete bu başlığı kullanmış. Ama ardından yazının içeriğine baktığınızda dehşete kapılmamak elde değil.

Efendim neymiş? Ardanın hastalığı olan Osteitis Pubis’i vakti zamanında kendisi de geçirmiş olan Erman Toroğlu hastalık ile ilgili “engin” bilgisini bizlerle paylaşmış; “Fazla seks yapmak ve dinlenmemek buna neden olur…”

Bitmedi, haber akıllara zarar bir şekilde de devam ediyor. Aynen alıntı yapıyorum; “Bu arada Almanya-Türkiye maçını İstanbul'da rakı içerek Türkler'le birlikte izleyen Alman Bild gazetesinin muhabiri Claudia Weingartner de Erman Toroğlu'nu doğrulayan açıklamalar yaptı“. Claudia Weingartner boş zamanlarında Profesyonel Atletlerdeki Spor Yaralanmaları konulu tezini tamamlamaya çalışan yarım zamanlı Ortopedi Uzmanı olsa gerek…

Bir hekim olarak Arda’nın rahatsızlığı olan Osteitis Pubis hakkında bildiklerimi ve bu olay vesilesiyle araştırıp öğrendiklerimi buraya yazmak değil niyetim. Dileyen Google’da araştırır doğrusunu öğrenir.

Benimkisi sadece kendi çapında bir isyan… Tıbbi bir konuda kelimenin tam anlamıyla işkembeyi kübradan atan bir adamın üstelik de televizyon ekranlarında sarf ettiği seviyesiz cümleleri başlık yapıp yanına da genç futbolcuyla kız arkadaşının resmini basıp bunu haber diye sunanlara karşı bir isyan.

Ülkenin önde gelen Futbol yorumcusunun “engin” tıp bilgisi ile yaptığı saçma sapan ve gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan bu yorum bir ulusal gazetenin ilk sayfasında manşette yer alabiliyorsa oturup düşünmek lazım.

Kim bilir? Biraz düşününce belki, Azerbaycan’a nasıl olup da yenildiğimizi de anlarız, Mesut Özdil’in neden Alman milli takımını tercih ettiğini de…

Dipnot: Bu yazıyı hazırlarken “İşkembeyi kübradan atmak” deyiminin anlamını kontrol etmek istedim. İnternette araştırırken Ekşi Sözlük’e de baktım. Açıklama olarak şöyle yazılmış;

“Her durumda kendini, konuşmak, yorum yapmak, görüş bildirmek zorunda hisseden insanlarca sıkça başvurulan bir yoldur. Lakin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunamayacağını es geçmektedir bu zat-ı muhteremler.

Bu maddenin ardına bir ekleme yapıp ikinci bir maddeye daha bakılmasını önermiş sözlük yazarları;

(bkz: sus da adam sansınlar )    

Anlayana artık…Etiketler: